C5 – det mest kompakta ventilationsaggregatet i sin storleksklass
Våra Airfi C5-ventilationsaggregat lämpar sig för användning i daghem, skolor, vårdfastigheter samt i olika kontors-, affärs- och industrilokaler. Nya tekniska lösningar gör Airfi C5-ventilationsaggregatet lättanvänt, hållbart och mycket energieffektivt. För användaren ger enheten, som tillhör energiklass A+, högkvalitativ inomhusluft även i krävande utrymmen samt låga driftskostnader.
Utnyttjandet av lågtemperatursystem i ventilationen förnyar vår bransch och svarar samtidigt på det ständigt växande behovet av att hitta energieffektiva lösningar.
Energieffektiv A+
Maximal storlek på utrymmet: Beroende på platsen
tilluft: 620 dm³/s
frånluft: 670 dm³/s
Energieffektiv teknik
Med värmeåtervinning samt kylnings- och värmebatterier integrerade i enheten gör Airfi C5 det möjligt att utnyttja lågtemperatursystemens uppvärmnings- och kylfunktioner, vilket ger betydande besparingar i fastighetens energikostnader. För att följa upp energiförbrukningen kan enheten utrustas med en realtids energiförbrukningsmätare.
Snabb och säker installation på byggplatsen
För att effektivisera installationen har en ny Plug & Play-lösning utvecklats, som revolutionerar installationen av ventilationsaggregat med sin enkelhet. Den säkra anslutningen gör ibruktagningen snabb och problemfri. Risken för installationsfel på byggarbetsplatsen minskar när kablarnas korrekthet säkerställs redan på fabriken. Tack vare Plug & Play-installationen är även underhållet enkelt.
Kompakt och hållbar lösning – med Airfi-toppgaranti
Trots de avancerade tekniska lösningarna, effekten och en luftflödeskapacitet på över 500 liter är Airfi C5 det mest kompakta ventilationsaggregatet i sin storleksklass. Genom att välja Airfi C5 sparas värdefulla kvadratmeter i byggnaden för annan användning.
Hållbart ytmaterial
Med sin långa livscykel är Airfi C5 en hållbar investering för alla projekt. Enhetens livslängd förlängs tack vare ytmaterialet Magnelis®, som är ett mer miljövänligt och korrosionsbeständigt alternativ än traditionella beläggningsmaterial.
Elektricitet
Airfi Model C5 Electric
230 VAC 50 Hz 16 A, max effektupptag 2 kW
Airfi Model C5 Water
230 VAC 50 Hz 16 A, max effektupptag 2 kW
Eftervärmebatterier
Elektriskt eftervärmebatteri
Patteri 1:
Säkringsstorlek 400 VAC 3 x16 A, max effektupptag 7,2 kW – Egen matning
Patteri 2:
Säkringsstorlek 400 VAC 3 x25 A, max effektupptag 14,4 kW – Egen matning
Vätskecirkulerande eftervärmebatteri
Patteri 1:
Lämpar sig t.ex. för 50/30 vätska.
Patteri 2:
För låga temperaturer, t.ex. 35/25, 35/30
Kylbatteri
Kylvätska, batterieffekt 1, t.ex. 7/12 – 10/15
Kylvätska, batterieffekt 2, t.ex. 10/18
Kylning, direktförångningsbatteri DX-1
OBS! Den exakta leveransomfattningen för Airfi C5-enheten bestäms av kodnyckeln i beräkningsprogrammet.